Каталог

 • 0
 • 0 0

  Немає товарів у кошику.

ПАСИВНЕ ОХОЛОДЖЕННЯ ТЕПЛОВИМ НАСОСОМ

16.03.2021

Варіанти охолодження тепловим насосом

Тепловий насос є універсальним джерелом кліматообразованія для сучасного будинку. Крім роботи на нагрів взимку, влітку тепловий насос з легкістю може забезпечити охолодити Ваш будинок і створити комфортні умови для життєдіяльності.

У стандартній комплектації практично будь-який тепловий насос здатний працювати а режимі охолодження (далі Активне охолодження). В режимі активного охолодження тепловий насос не відбирати тепло з первинного контуру (грунт, вода, повітря ) а навпаки – віддає тепло первинного контуру. Для більш детального ознайомлення з принципом роботи теплового насоса і холодильного контуру зокрема, перейдіть за посиланням внизу статті.

Тепловий насос типу «повітря-вода» здатний працювати виключно в режимі активного охолодження і це є недоліком, так як Ви не можете використовувати режим пасивного охолодження.

Тепловий насос типу «грунт-вода» або «вода-вода» крім активного охолодження здатний працювати в режимі пасивного охолодження.

Що таке пасивне охолодження і чому це вигідно?

Основним недоліком атівность режиму охолодження є той факт, що в даному режимі працює компресор (т.к. Працює холодильний цикл) і компресор споживає електроенергію ( для довідки: споживання електроенергії компресором займає левову частку споживання всієї системи опалення на базі теплового насоса).

Що ж таке пасивне охолодження тепловим насосом?

Пасивне охолодження –
це режим роботи теплового насоса, коли пропілен-гліколь (рідина первинного контуру) з первинного контуру (в більшості випадків первинне джерело – вертикальні свердловини в які опущені геотермальине зонди) з температурою 5 … 10 градусів Цельсія циркулює через теплообмінник пасивного холоду і таким чином охолоджує Ваш будинок за допомогою приладів охолодження (фанкойли, тепла підлога, холодні стіни, холодні стелі). У режимі пасивного охолодження – холодильний цикл не працює і компресор вимкнений, працює виключно циркуляційний насос теплового насоса. Витрати в режимі пасивного охолодження мізерно малі, тому що як правило потужність циркуляційного насоса не перевищує 500 Вт, при цьому він може забезпечити великий будинок 200-300 м2 холодом! (Уточнюйте деталі).

Принципова схема системи пасивного охолодження геотермальних тепловим насосом

Як приклад розглянемо схему системи теплового насоса з теплобменніком пасивного холоду.

Основними елементами системи пасивного охолодження є:

 1. Первинний контур геотермального теплового насоса (вертикальні геозондів, геополит, озеро, річка, море)
 2. Теплообмінник пасивного холоду для відбору холоду від первинного контуру
 3. Система 3-х ходових клапанів для перемикання режимів
 4. Тепловий насос грунт-вода / вода-вода
 5. Розподільчий колектор системи опалення / охолодження
 6. Насосні групи системи опалення / охолодження
 7. Прилади охолодження фанкойли, тепла підлога, холодні стіни, холодні стелі)

Розглянемо детальніше кожен пункт.

Первинний контур теплового насоса (1). Найчастіше в Україні – це вертикальні геозондів (здвоєні трубопроводи) опущені в заздалегідь пробурені свердловини глибиною 60..80 м (див.фото.)

Теплообмінник пасивного охолодження (2) – елемент системи, який працює в режимі охолодження за допомогою перемикання 3-х ходовими клапанами (3). У режимі пасивного охолодження тепловий насос повинен бути вимкнений а циркуляційний насос повинен працювати. При цьому повинні відслідковуватися сигнали від інших споживачів, які можуть вимагати тепла (гаряче водопостачання, басейн) навіть в літню пору. Тому, одного лише теплообмінника пасивного холоду недостатньо для повноцінної реалізації системи пасивного охолодження.

Тому багато виробників випускають спеціальні модулі – модулі пасивного охолодження, які укомплектовані теплообмінником, 3-х ходовими клапанами, датчиками і легко сполучаються із загальною системою управління тепловим насосом. На фото показаний модуль пасивного охолодження Vaillant.

Тепловий насос типу грунт-вода / вода-вода (4). Тільки цей тип теплових насосів здатний працювати в режимі пасивного охолодження. Але, не всі виробники випускають модулі для пасивного охолодження і автоматику для роботи теплового насоса в цьому режимі. Тому, уточніть, чи буде автоматика теплового насоса справно працювати в режимі пасивного охолодження.

Розподільчий колектор системи опалення / охолодження (5). Розподільні колектори використовуються для поділу контурів системи і можливості управління температурою в окремих контурах. Наприклад, в системі іспользуються фанкойли, радіатори, тепла підлога. Всі ці контуру мають різні температурні графіки, тому логічно їх розділити.

Насосні групи (6). Насосні групи необхідні для забезпечення циркуляції холодоносія / теплоносія в системі опалення / охолодження. Насосні групи бувають прямі (без змішувальних клапанів) і змішувальні. Прямі насосні групи застосовуються в основному в контурах радіаторного опалення і фанкойлів, іноді для нагріву гарячої води в баку непрямого нагріву. Змішувальні насосні групи необхідні для контурів теплої підлоги. Застосування конкретних насосних груп має враховуватися індивідуально згідно проекту.

Прилади опалення / охолодження (7) – найчастіше використовують фанкойли. Але останнім часом спостерігається тенденція використання теплої підлоги для охолодження, тому що в цьому випадку Замовник несе значно менші капітальні витрати. Охолодження за допомогою теплих підлог має безліч нюансів, які ми розглянемо в наступній окремої статті.

Як реалізувати пасивне охолодження?

Для цього необхідно на стадії проектування закласти в проект відповідне обладнання – модуль пасивного охолодження і прилади для охолодження (частіше це фанкойли).