Каталог

  • 0
  • 0 0

    Немає товарів у кошику.

Нюанси і приховані ризики монтажу теплового насоса

Нюанси монтажу теплового насоса потрібно знати тим людям, котрі мають на меті встановити даний прилад у себе вдома або на підприємстві. Будова теплового насоса і принцип його робот досить нескладні і зрозумілі, однак пересічному користувачеві не обов’язково знати усі нюанси його функціонування, щоб якісно і без проблем використовувати тепло навколишнього середовища для обігріву своєї оселі. Так само, як ми користуємось пральними та посудомийними машинами, мікрохвильовками та іншою побутовою технікою, не задумуючись, що і з чого складається. Однак є і певні важливі знання, які безпосередньо впливають на комфорт у домі і якість роботи обладнання – це правила та особливості монтажу теплових насосів. Їх треба знати навіть якщо користувач не збирається самостійно встановлювати агрегат та підключати його до системи опалення – щоб перевірити правильність виконаної роботи майстрів і бути впевненими у надійності обладнання.

Особливості вибору теплового насоса та інших складових системи

Безумовно, ціна теплового насоса – це важливий критерій під час добору обладнання. При цьому, вартість агрегата залежить від його виду, потужності та наявності додаткових функцій. Так, порівняно недорогими є повітряні пристрої, тоді, як геотермальні з вертикальними свердловинами – найдорожчі. Однак, не завжди недорогий насос «повітря-вода» може задовольнити теплопотреби, як і не завжди є необхідність бурити глибокі свердловини для ґрунтового обладнання. Тільки людина, яка знається на особливостях розрахунків та може правильно оцінити зовнішні фактори, здатна правильно вибрати потрібне обладнання. До уваги, зазвичай, беруть:

  • Площу будівлі. Для будинків, площею до 50 м² встановлення теплових насосів “повітря-вода” чи “ґрунт-вода” вважається недоцільним, оскільки витрати на купівлю і монтаж окупляться за досить тривалий час. Для невеликих будинків доцільним буде встановлення теплового насосу типу “повітря-повітря”. А от для приміщень з великою площею економія та ефективність застосування ТН “ґрунт-вода” чи “повітря-вода” будуть відчутними відразу.
  • Технічні особливості будівлі. Висота стелі, габарити вікон та дверних пройм, кількість тепловтрат через підлогу, стіни, покрівельні перекриття впливають на показник ефективності обладнання – найкращим він буде для сучасних енергоефективних будинків з утепленими стінами та дахом, якісними вікнами і дверима.
  • Вид опалювальної системи. Найкраще в парі з тепловим насосом працюють низькотемпературні системи опалення (тепла підлога, теплі стіни, фанкойли тощо), тоді як з традиційними радіаторними системи ефективність нижча. Щоб забезпечити комфортну температуру з допомогою радіаторів, обладнанню треба нагрівати теплоносій до 50-60°С, а це і великі витрати електроенергії, і значна потужність агрегату.
Вибір ТН потрібно робити індивідуально
Вибір ТН потрібно робити індивідуально під кожен будинок

Окрім того, що треба врахувати всі нюанси, потрібно ще й провести правильні інженерні розрахунки опалювальної системи та параметрів первинного контуру, тож краще звернутися до фахівців, ніж придбати дорогий тепловий насос, але не забезпечити свій дім теплом через помилки у розрахунках.

Як проходить процес встановлення теплового насоса?

Джерел низькопотенційного тепла для теплового насоса є три: повітря, ґрунт, вода. Кожен з типів обладнання встановлюється по різному:

  • Повітряний (повітря-вода) – найпростіший у монтажі. Внутрішній і зовнішній блоки з’єднуються між собою за допомогою мідних труб та кабелю зв’язку. Попередньо визначають найбільш вигідне місце для встановлення зовнішнього блоку, щоб забезпечити забір повітря ззовні в достатній кількості. Далі відбувається монтаж внутрішнього блока у приміщенні, з’єднання усіх складових системи, підключення до електромережі та до системи опалення. 
  • Водяний ТН (вода-вода) встановлюють у будинках, які розташовуються на відстані менше 100 метрів від наземної водойми або бурять свердловини  для забору води з підземних джерел, тож спочатку визначають вид джерела теплової енергії. Далі монтують обладнання та облаштовують зонди, з’єднують усі складові системи і перевіряють її на працездатність.
  • Ґрунтовий (ґрунт -вода): на підготовчому етапі визначають типу ґрунту та доступну площу ділянки під встановлення зондів/колекторів, обирають вид первинного контуру. Далі тепловий насос встановлюють в приміщенні і підключають до електромережі та  опалювальної системи. На наступному етапі відбувається прокладання труб первинного контуру (буріння свердловин, копання траншей та розміщення по них колектора). І на завершення: перевіряють робочі параметри усієї системи.
Облаштування первинного контуру ТН
Облаштування первинного контуру ґрунтового теплового насосу

За правильного виконання усіх робочих процесів тепловий насос працює 2030 років без капітального ремонту, повністю забезпечує потреби будинку в теплі та гарячій воді і не потребує значного втручання з боку користувача.

Приховані ризики монтажу теплового насоса та первинного контуру

Тепловий насос і вся система загалом працює злагоджено, якщо за роботу з монтажу беруться фахівці, проте не зайвим буде і власнику будинку знати про нюанси та проблеми, які виникають внаслідок неправильного встановлення хоча б одного з компонентів системи. 

Нюанси встановлення ТН «вода-вода»

  • Перед встановленням водяного насоса із забором води зі свердловини, треба провести аналіз води на вміст мінералів, солей та інших домішок. Якщо кількість солей досить висока – знадобиться монтаж проміжного теплообмінника. Також варто подбати про фільтри, які захищатимуть випарник від забруднень. Якщо цими рекомендаціями знехтувати, термін експлуатації обладнання значно знизиться і передчасного виходу з ладу системи не уникнути.

Помилки монтажу ТН «ґрунт-вода»

  • Відстань між вертикальними свердловинами, якщо їх кілька, має бути не менше 5 метрів, а краще 6-7 м. Якщо розташувати їх ближче, ефективність насоса знизиться і обладнання може зламатися, адже під час роботи агрегат охолоджує теплоносій і повертає його в земляний контур.
  • З цієї ж причини (щоб ґрунт мав можливість відновлювати температуру після скидання охолодженого теплоносія) відстань між траншеями, в які вкладають горизонтальний колектор має бути 1,5-3 метри.
  • Довжина однієї гілки горизонтального колектора не повинна перевищувати 150 м і, за можливості, краще зробити дві гілки по 75 м, ніж одну 150-метрову. Це пов’язано із гідравлічним опором, який виникає у контурі та може призвести до виходу системи з ладу.

Не правильно встановлений повітряний ТН

  • Перша поширена помилка недосвідчених користувачів пов’язана не з монтажем пристрою, а з його вибором: повітряні теплові насоси зі зниженням температури повітря на вулиці втрачають свою потужність. Так, при -10°С вона зменшується вдвічі у порівнянні з табличними даними (+7 Повітря / +35 ), а при -20°С і більше – втричі. Її, очевидно, не вистачить для забезпечення будинку теплом, тому в наші широті розраховувати на опалення виключно повітряним ТН не варто – без допоміжного генератора тепла в морозні зими не обійтися.

Але існують моделі теплових насосів, які не мають таких недоліків і зберігають свою 100% теплову потужність до -15°С, і працюють до -28°С – Mitsubishi Electric ZUBADAN.

  • Розташування зовнішнього блока: відстань від стіни повинна бути мінімум 50 см, хоча деякі виробники запевняють, що їх агрегат можна розмістити за 20 см від стіни – краще цього не робити. Обладнання має досить потужні вентилятори, тому потрібно забезпечити достатній об’єм проточного повітря і можливість сервісного обслуговування. Також зі зниженням температури повітря на вулиці теплообмінник починає поступово обмерзати і насос автоматично вмикає захисний режим, щоб він відтанув. В процесі цього виділяється вода, яка стікає під агрегат, тому встановлювати його безпосередньо на землю (забетоновану ділянку) не варто – відстань від землі має бути 40-60 см.
  • Розміщення внутрішнього блока: тут все потрібно робити згідно з інструкцією до приладу – в ній вказана допустима відстань до найближчих стін та стелі і меншою вона бути не повинна. Справа в тому, що під зовнішнім корпусом розташовані усі складові насоса і з часом до них може знадобитися доступ для ремонту чи встановлення допоміжної автоматики. Якщо не дотримуватися рекомендованої відстані – внутрішній блок доведеться демонтувати для проведення робіт.

Щоб уникнути будь-яких проблем із добором та монтажем обладнання – звертайтесь до фахівців нашої компанії, які виконаю встановлення згідно з усіма технічними потребами, щоб ваш дім був теплим і затишним.

Слайдер

Фанкойл настінного типу

Слайдер

Фанкойл настінного типу

Слайдер

Гаряча вода у санвузлі

Слайдер

Гаряча вода у санвузлі

Слайдер

Тепловий насос вода-вода на виробництві

Слайдер

Колектор первинного контуру ТН грунт-вода

Слайдер

ТН повітря-вода

Слайдер

Тепловий насос грунт-вода

01 /