Каталог

  • 0
  • 0 0

    Немає товарів у кошику.

Мультизональна система або чиллер?

Все частіше до нас надходять запитання подібного характеру: “Ми проектуємо систему кондиціонування об’єкта. Що краще? Мультизональна система або чиллер-фанкойл?”. Тому, в даному технічному огляді ми постараємося розкрити основні переваги та недоліки даних кліматичних систем.

Мультизональна система – централізованість клімат-система, іспользуящая парокомпресійний цикл, що працює за принципом змінного витрати холодоагенту (VRF – variable refrigerant flow).

Чиллер – водоохолоджувальні машина, іспользуящая парокомпресійний або абсорбції цикл.

Визначення

Чиллер – водоохолоджувальні машина, іспользуящая парокомпресійний або абсорбції цикл. Чилер – централізованих системах кондиціонування, теплоносієм в якій служить звичайна вода або етиленгліколь (рідина). У складі будь-якої системи чиллер-фанкойл присутній гідромодуль – насосна станція для підтримки циркуляції теплоносія між чиллером і системою фанкойлів.

Мультизональна система – централізованість клімат-система, іспользуящая парокомпресійний цикл, що працює за принципом змінного витрати холодоагенту (VRF – variable refrigerant flow). Система складається з зовнішнього блоку і безлічі внутрішніх блоків, кожен внутрішній блок може управлятися централізовано або локально. За рахунок застосування инверторной технології, досягається значітальная економія електроенергії, споживаної зовнішнім блоком, так як частота обертання компресора (що безпосередньо пов’язано зі споживанням електроенергії) залежить від кількості працюючих внутрішніх блоків. Це як раз той випадок, коли инверторная технологія дозволяє економити багато ресурсів.

Історія розвитку

Чиллери можна назвати “динозаврами холодильно техніки”, так як це перші в світі холодильні машини великої потужності. Перші чиллери вже з 1925 року успішно випускалися компанією Carrier (США), засновник якої – Вілліс Керріер є ізобрателем кондиціонера (1902) і чилера (1922).

Технологія змінного витрати холодоносія (VRV або VRF) вперше була розроблена компанією Daikin (Японія) в 1982 році. Тому мультизональні системи кондиціонування існують порівняно не так довго як чиллери, але слід сказати що дана технологія розвивалася дуже стрімко.

Переваги й недоліки

Ціна

На даний момент чиллери все ще утримують пальму першості на ринку комерційного холодопостачання. Чиллери з’явилися набагато раніше ніж мультизональні системи, тому багато проектувальників “звикли” до них. Також, початкові витрати на придбання та монтаж системи чиллер-фанкойл обійдеться на 25-40% дешевше ніж мультизональна система, виходячи з розрахунку на 1 м2 площі.

Серед виробників мультізональних систем традиційно лідирують японські виробники, хоча на даний момент на ринку також влаштувалися китайські виробники, що пропонують досить якісний продукт.

Потенційним замовникам радимо розглядати два варіанти систем, різних виробників:

  • Чиллер-фанкойл
  • Мультизональна система кондиціонування

Вода или фреон

Холодоагентом в системі чиллер-фанкойл є не фреон, а звичайна вода, розчин етиленгліколю або інша рідина. Чиллер, як правило, розміщений за межами будівлі (на даху, в підвалі або поруч із будинком). Охолоджена (або нагріта – в залежності від режиму роботи) вода насосами подається всередину будівлі до фанкойлам. Основна перевага чиллерів полягає в можливості побудови розгалуженої, дуже довгою системи трубопроводів, що дозволяє забезпечити практично будь-який об’єкт нерухомості за допомогою одного агрегату, потужність якого досягає 9 МВт. Крім того, для монтажу системи трубопроводів використовуються звичайні водопровідні труби (сталеві, металопластикові, поліпропіленові) а не дорогі мідні, що значно здешевлює монтаж всієї системи.

Чиллер доцільно застосовувати для об’єктів зі стабільно великою потребою в холоді

Недоліком системи чиллер-фанкойл є більш високе енергоспоживання (крім абсорбції), ніж у мультізональних систем, так як чиллер є більш інерційним агрегатом. Тому чиллери доцільно застосовувати в тих випадках коли постійно необхідна велика кількість холоду (супермаркети, великі торгові зали, центри обробки даних).

Мультизональна система більш гнучка по керованості, все компресори управляються инверторами, тому при довгостроковій експлуатації (боллее 5-ти років) система в цілому буде більш енергоефективною.

Алгоритм роботи мультизональной системи зі змінною витратою хладагента

Алгоритм роботи мультизональной системи заснований на принципі змінного витрати холодоносія, це означає, що компресор видає рівно ту кількість холодоагенту, яке необхідно в даний момент, виходячи з показників датчиків внутрішніх блоків.

Наприклад, маємо офісний центр, в якому не зайняте 20% площі, відповідно ця площа не вимагає охолодження / обігріву. Якщо внутрішні блоки вимкнені або налаштовані на мінімальну продуктивність, то зовнішній компресорно-конденсаторний блок буде споживати на 20% менше відповідно. Основним споживачем електроенергії в мультізональних системах є компресор (близько 95%), тому плавне частотне регулювання (инверторное) частоти обертання компресора в залежності від потреби в холоді / теплі дозволяє скоротити енергоспоживання мультизональной системи на 40% в порівнянні з чиллером.

Також варто відзначити, що в сучасних мультізональних VRF системах внутрішні блоки можуть включатися і працювати незалежно один від одного, причому частина в режимі охолодження, а частина в режимі опалення, що дуже важливо в міжсезоння, коли з сонячної сторони – жарко, а з північного – холодно. Коли внутрішні блоки працюють в різних режимах, мультизональна система використовує тепло для перетворення його в холод і навпаки, так званий режим утилізації тепла.

Хоча зараз на ринку вже пропонуються чічллери зі змінною витратою води (Carrier, Felzer), що звичайно додає плюсів перевіреної і недорогий технології чиллер-фанкойл.

Обмежена довжина фреономагістралі

До недоліків мультізональних систем можна віднести обмежену потужність (до 1,6 МВт) та обмеження по фреономагістралям. Сумарна довжина фреономагістралі не повинна перевищувати 1000 м., Найдовша ділянка від зовнішнього до внутрішнього блоку повинен бути не більше 165 м., Перепад висот не більше 90 м.

Два в одному: опалення + кондиціонування

До переваг мультізональних систем також можна віднести той факт, що навіть стандартна мультизональна система кондиціонування здатна працювати в режимі обігріву при -15 ° С.

Унікальна мультизональна система Zubadan PUHY-P Mitsubishi Electric здатна працювати на тепло аж до -25 ° С. Тому застосування даної системи дозволяє отримати повноцінну систему кондиціонування та опалення, причому витрати не опалення будуть значно нижче в порівнянні з централізованим опаленням або звичним газовим котлом.

Що ж вибрати?

Який же тип обладнання все-таки вибрати для установки на великих комерційних об’єктах? Однозначно на це питання відповісти неможливо, так як відповідь залежить від багатьох факторів, які визначаються індівудуальності для кожного об’єкта і залежних від технічних, санітарних і економічних вимог замовника.

Для великих торгових залів (понад 2000 м2) доцільно застосовувати систему чиллер-фанкойл, яка спільно з приточно-витяжною вентиляцією і газової котельні здатні забезпечити об’єкт холодом в літню пору, теплом в зимовий і цілий свіжим повітрям.

Для офісних центрів, ресторанів будівель з великою кількістю приміщень, требущіх роздільного регулювання температури доцільніше застосовувати мультизональні системи. За допомогою мультизональной системи можна забезпечити кондиціонування об’єкта будь-якої площі, так як зовнішні блоки об’єднуються каскадно, тобто необхідна потужність набирається шляхом установки N-го кількості зовнішніх блоків. Слід сказати що загальна система управління каскадом зовнішніх блоків задіє тільки необхідну кількість блоків і стежить за вирівнюванням напрацювання кожного блоку, щоб збільшити ресурс роботи всієї системи в цілому.

Висновки: доцільніше застосувати мультізональную систему, яка окупиться протягом 3-5 років, а після буде тільки економити кошти замовника.